EN KÜÇÜK SÜTYEN BEDENİ

Sütyen Bedeni doğru hesaplanması gereken önemli bir konudur. Doğru hesaplanmış bir sütyenle gün boyu rahat eder ve sağlık problemleri yaşamazsınız. Sütyen bedenini doğru hesaplayabilmek için beden ölçüleri doğru alınmalıdır. Normal bedenden biraz farklı bir ölçme yöntemi vardır. 

Küçük beden sütyenSütyen Bedeni farklı ölçülür!

Genelde vücut ölçüleri verilirken belirtilen ve en iadei sayılıan 90-60-90 ölçüsündeki 90 beden ile sütyen bedeni ölçüsündeki 90 aynı şey değildir. Vücut ölçüsündeki 90 göğüsler dahil olarak alınan ölçüdür. Oysa ki Sütyen etiketlerinde yer alan 80,85,90 gibi rakamlar bu vücud ölçüsündeki 90'ı ifade etmez. Sütyen etiketinde yer alan rakamlar (90 gibi) göğüs altından sadece göğüs kafesi çevresi alınarak ölçülen sütyen bedenidir. Göğüsler dahil edilerek alınan ölçü sütyen etiketindeki yer alan harfi bulmaya yardımcı olur. 90B;85B;75C gibi.. Sütyen bedeninde yer alan bu harf göğüsler dahil ve hariç ölçüm arasındaki farkı belirtir.

En küçük sütyen

En küçük sütyen söz konusu olduğunda iki durum vardır. Birincisi ve asıl kastedilen küçük göğüslerdir. Bu nedenle küçük beden sütyende asıl bakılması gereken 80,90,100 gibi rakamlar değil. A,B,C gibi harflerdir. Bir kadının geniş bir sırta ve göğüs kafesine sahipken küçük göğüsleri nedeniyle küçük beden sütyen kullanması gerekebilir. Bu kap (CUP) ölçüsünün küçüklüğünü gerektiri. En küçük sütyen kabı A harfi ile ifade edilir.

İkinci durumda ise göğüs kafesi küçük ama göğüslerin büyük olduğu durumdur. Bu durumda küçük beden sütyen denildiğinde aslında aslında sütyenin sırt bant genişliği yani 70,75,80,90,95 gibi rakamlar kastedilmektedir. 

Küçük beden sütyen genç kızlar için

Genç kızların gelişme çağında en çok ihtiyaç duydukları iç çamaşırı küçük beden sütyendir. Genç kızlar için küçük beden sütyenler pamuklu, desteksiz ve likralı tercih edilmelidir. Yeni gelişmekte olan kızlar için sütyen kabının kalıpla şekil verimiş modelleri tavsiye edilmez. Göğüs gelişimi hızlı olduğu için sürekli yeni ve giderek büyüyen kap ölçüleri seçilmelidir. Genel vücut yapısının iriliği göğüslerin küçük görünmesine neden olabilir. Bu nedenle ölçümün doğru yapılması gerekir. Çok küçük kızlarda sütyen kullanımı alışkanlığı için alıştırma sütyenleri mevcuttur.

En küçük sütyen bedeni

Bu bilgiler çerçevesinde Türkiye beden ölçüsü standartlarına göre en küçük sütyen beden ölçüsü 70A beden ölçüsüdür Ancak A kap sütyen çok fazla üretilmemektedir. B kap ölçü sütyenlerde ise 70B ve75B en küçük sütyen ölçüleridir.

En küçük sütyenleri görmek için tıklayın.